VÝSTAVBA NA MALVAZINKÁCH V POŘADU ČESKÉ TELEVIZE NEDEJ SE

V neděli dopoledne byl odvysílán díl pořadu Nedej se zaměřený na výstavbu v lokalitě Na Pláni.

Bližší informace o pořadu a přístup do videoarchivu je k dispozici zde

Další Jančíkovi kostlivci vypadávají ze skříně – nový developerský projekt v Praze 5 má likvidovat pražskou zeleň. Režie M. Slunečko

Úbytek zelených ploch v hlavním městě je alarmující. Městské části prodávají hluboko pod tržní cenou městské pozemky soukromým firmám. Přitom ve městě leží ladem stovky hektarů brownfieldů, například Rohanský ostrov, nádraží Bubny nebo Nákladové nádraží Žižkov, které jsou téměř bez zeleně. O to cennější jsou pražské parky a svahy, které slouží jako zelené plíce města.

Obyvatelé Malvazinek v Praze 5 se bouří proti záměru zlikvidovat park a mateřskou školu kvůli výstavbě 14 rezidenčních bytových domů. Už v roce 2006 soukromý investor uzavřel s bývalým starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem smlouvu o výstavbě takzvaných „startovacích bytů“ pro mladé rodiny. Prodejní cena městských pozemků byla 4.000 za metr čtvereční, což je hluboko pod tržní cenou. Dnes se na „startovací byty“ jaksi zapomnělo, developer nabízí rezidenční byty s garážemi a ostrahou i za deset milionů.

Parková zeleň, která má ustoupit výstavbě, je rekreační oblastí pro občany z širokého okolí. Proti likvidaci parku se občané brání soudní cestou, kdy jako účastníci řízení žalovali Magistrát Hl. města Prahy jako nadřízený orgán Úřadu MČ P5. Soud uznal jejich námitky v létě 2012 a zrušil rozhodnutí ve věci umístění stavby pro 1. etapu výstavby, které bylo nutným podkladem pro vydání stavebního povolení. Nejvyšší správní soud před dvěma měsíci toto rozhodnutí potvrdil. Nicméně mezitím Stavební úřad Prahy 5 již developerovi stavební povolení vydal.

(zdroj ČT2, Česká televize)